BIBLIOTEKA JEST MIEJSCEM ZACZAROWANYM:
BLISKO TU DO BAJKI I PRAWDY,
DO UŚMIECHU, DO WZRUSZEŃ ...

TU ZNAJDZIESZ:

- ciekawe książki,

- różnorodne źródła wiedzy,

- pomoc w poszukiwaniu potrzebnych materiałów,

- porady w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych,

- atmosferę do pracy naukowej.

TU MOŻESZ:

- wypożyczać książki do domu,

- poczytać książki i czasopisma na miejscu,

- skorzystać z encyklopedii, słowników, informatorów,

- uczestniczyć w imprezach i konkursach,

BIBLIOTEKA ORGANIZUJE:

-  imprezy czytelnicze

-  konkursy

- wystawy i gazetki

Nasza biblioteka ma już prawie 80 lat!

Piątego grudnia 1945 roku pięknym, kaligraficznym pismem zapisano w księdze inwentarzowej pierwszą książkę Heleny Zakrzewskiej pt. "Zaklęty dwór" wydaną w Krakowie w 1943 roku i opieczętowano pieczęcią o treści "Biblioteka Uczniowskiej Szkoły Powszechnej nr 1 w Nysie".

125 pierwszych zapisanych książek było darami. 10 czerwca 1947 roku kupiono do biblioteki dwie nowe książki. W latach 50-tych i na początku lat 60-tych bibliotekę zaopatrywano centralnie tzn. książki przydzielano według rozdzielnika "Wydziału Oświaty i Kultury" w Nysie.

Na początku biblioteka mieściła się w bardzo małym pomieszczeniu z jednym oknem, na parterze. Było strasznie ciasno, ponieważ zgromadzonych było już ponad 8 tys. książek.

Na początku lat 70-tych bibliotece udostępniono drugą salę lekcyjną, którą przeznaczono na czytelnię, w której uczniowie mogli odrabiać lekcje  z wykorzystaniem księgozbioru podręcznego. A później był remont szkoły, którą na ten czas wraz z biblioteką przeniesiono na ul. Sobieskiego do budynku Liceum Ogólnokształcącego. Rok 1983 - znowu przeprowadzka, wróciliśmy do budynku naszej szkoły, a bibliotekę umieszczono w dwóch pomieszczeniach na pierwszym piętrze. Obecnie biblioteka  jest na parterze, mieści się w trzech pomieszczeniach, składa się z wypożyczalni, czytelni i pokoju do opracowywania zbiorów. Zbiory od roku 2001 opracowywane są komputerowo w oparciu o program MOL. Byliśmy pierwszą skomputeryzowaną biblioteką szkolną w mieście. W komputerowej księdze inwentarzowej posiadamy ponad 14 tysięcy książek beletrystycznych i popularnonaukowych. Od roku 2014 biblioteka zajmuje się  ponadto  opracowywaniem i udostępnianiem podręczników szkolnych.

Pracownicy szkolnej biblioteki

Z posiadanej szkolnej dokumentacji prowadzonej od lat 60. bibliotekę kolejno prowadziły:

• Henryka Rączy
  • Aniela Cisak
  • Halina Poterałowicz
  • Stanisława Leś
  • Joanna Hryniuk
  • Zofia Jaszczyszyn
  • Nadzieja Walawender

Obecna kadra prowadząca szkolną bibliotekę:

• Joanna Bernat
  • Gabriela Leoniec