HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
W szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym
W terminie głównym :
język polski – 23 maja 2023 r. (wtorek) – godz. 9:00
matematyka – 24 maja 2023 r. (środa) – godz. 9:00
język obcy nowożytny – 25 maja 2023 r. (czwartek) – godz. 9:00
W terminie dodatkowym:
język polski – 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
matematyka – 13 czerwca 2023 r. (wtorek) – godz. 9:00
język obcy nowożytny – 14 czerwca 2023 r. (środa) – godz. 9:00
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom:
3 lipca 2023 r.
Termin przekazania szkołom zaświadczeń i informacji:
do 6 lipca 2023 r.
Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji:
6 lipca 2023 r.
CZAS TRWANIA EGZAMINU:
język polski – 120 minut, wydłużenie czasu dla uprawnionych do 180 minut
matematyka – 100 minut, wydłużenie czasu dla uprawnionych do 150 minut
język obcy nowożytny – 90 minut. wydłużenie czasu dla uprawnionych do 135 minut
1. Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: 1) języka polskiego 2) matematyki 3) języka obcego nowożytnego.
2. Szczegółowy opis przebiegu egzaminu ósmoklasisty znajduje się w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, publikowanej corocznie (do 20 sierpnia) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej CKE. Szczegóły dotyczące pracy z arkuszem egzaminacyjnym z poszczególnych przedmiotów określa każdorazowo informacja zawarta na stronie tytułowej arkusza egzaminacyjnego.
3. Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).[1]
4. Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
5. Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym.
6. Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.
7. Arkusz egzaminacyjny składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Odpowiedzi do zadań zamkniętych zaznacza się na karcie odpowiedzi, natomiast zadania otwarte rozwiązuje się w miejscach do tego wyznaczonych. Uczniowie uprawnieni do dostosowania warunków i form egzaminu nie przenoszą odpowiedzi do zadań zamkniętych, zaznaczają odpowiedzi w teście.
8. Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy itp. ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższej zasady będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu.
9. Uczeń ma obowiązek samodzielnie rozwiązywać zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym, w szczególności tworzyć własny tekst lub własne rozwiązania zadań w czasie trwania egzaminu. W przypadku:
a stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych lub
b zakłócania przebiegu egzaminu, lub
c wniesienia do sali egzaminacyjnej materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie dyrektora CKE
egzamin danego ucznia z danego przedmiotu egzaminacyjnego może zostać unieważniony.
10. W przypadku wprowadzenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z COVID-19 wszyscy zdający – w zależności od przyjętych rozwiązań prawnych – mogą lub muszą korzystać ze środków bezpieczeństwa osobistego, np. maseczek, płynów dezynfekcyjnych.
[1] Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych. 3 Dz.U. z 2021 r. poz. 1082, z późn. zm.