Święto Liczby π

Utworzono dnia 14.03.2021

Matematykę nazywa się królową nauk – jedni ją uwielbiają, inni niekoniecznie. Jednak niezaprzeczalnie ma w sobie jeszcze wiele nieodkrytego. Taką niezbadaną „tajemnicą” jest liczba π . Inaczej Ludolfina (od Ludolpha van Ceulena, który przedstawił ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku) czy też stała Archimedesa będąca relacją obwodu koła do długości jego średnicy.

Właśnie jej została poświęcona w naszej szkole uwaga w tygodniu od 9-15 marca.

Poprzez obchody Święta Liczby π Organizatorki (panie: Dorota Borkowska-Woźniak, Bogusława Dzikowicz oraz Aneta Łużna) chciały pokazać, że matematyka to nie tylko liczby, wzory oraz trudne zadania, ale również świetna przygoda i mnóstwo zabawy.

Uczniowie dzięki prezentacji emitowanej na lekcjach mieli okazję poznać ciekawostki oraz przykłady praktycznego zastosowania (m.in. w informatyce, architekturze czy budownictwie) niekończącego się ciągu 3, 14…

Wzięli również licznie udział w zorganizowanych Konkursach:

• plastycznym „Geometryczny świat wokół nas: Zwierzaki - figuraki” ,
  • fotograficznym: „Zmaterializuj liczbę Pi”,
  • kulinarnym: „Smaki Ludolfiny” – ciasta, ciastka i babeczki,
  • informatyczno-wiedzowym: wykonanie prezentacji „Geometryczny świat wokół nas – Bryły obrotowe”,
  • recytatorskim: słowna aranżacja wiersza pod tytułem „Liczba Pi”
  • literackim: „Pi-ematy”)

wykazując się niebywałą kreatywnością i talentami.

Pobito także uczniowski rekord w zapamiętywaniu cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

Wszystkim uczestnikom Społeczność Szkolna gratuluje pomysłowości a Kadra Matematyczna dziękuje za wspólne odkrywanie sekretów Ludolfiny.