Międzynarodowy projekt "Krokus"

Utworzono dnia 20.11.2022
Pamięć o losach ludzkich. O tych bohaterskich postaciach, ryzykujących dla ocalenia istnień innych swoje własne, ale i tych, którzy na skutek zła oraz nienawiści doświadczanej od drugiego człowieka stracili to najcenniejsze - życie - jest istotnym elementem w procesie kształtowania tożsamości młodych ludzi. Ważne, by z przeszłości wyciągnąć wnioski, podkreślać wartość szacunku i godności a także, aby upamiętniać... W tym roku w imieniu Społeczności Szkolnej Szóstoklasisci oraz członkowie Koła "Bieg Historii" uczcili pamięć Najmłodszych, których istnienie w trakcie II wojny światowej zostało nagle, brutalnie przerwane wystrzeloną z broni kulą lub zgasło przez Cyklon B w komorze gazowej. Uczestnicząc w Międzynarodowym Projekcie "Krokus" ( którego inicjatorem jest Holokaust Education Trust Irleand, a polskim koordynatorem Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie), Uczniowie najpierw poznali historię wojenną oraz Zagłady, a następnie 18 listopada b. r. zasadzili cebulki kwiatowe, z których każda symbolizowała Dziecko-ofiarę Holocaustu. Wiosną zakwitną na żółto. Kolor ten przypomina o opaskach z Gwiazdą Dawida noszonych przez Żydów w gettcie, ale też nadziei na to, że tak ogromne zło nie będzie się wreszcie działo, już nigdy więcej i wobec nikogo...