Uczestniczyliśmy w projekcie „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”

Utworzono dnia 15.03.2021

Anna Dymna w słowach „Osobę z niepełnosprawnością trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się (…) zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który ma (…) uczucia, talenty, ambicje, potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować” cudownie określiła inspirację do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego o nazwie „Jesteśmy różni, lecz równie ważni” mającego na celu podnoszenie świadomości społecznej i edukowanie na temat zaburzeń w spectrum autyzmu.

W Jedynkowej Społeczności Szkolnej rozszerzyliśmy te działania projektowe o edukację na temat codzienności i potrzeb osób z rożnymi niepełnosprawnościami.

W okresie od 15 do 31 marca b.r. przeprowadzony został szereg inicjatyw: tematyczne godziny wychowawcze, inwencje plastyczne i literackie powiązane z konkursami, odchody Światowego Dnia Osób z trisomią (Zespół Downa), dla najmłodszych czytanie „Bajek bez barier”, akcja „Na niebiesko dla autyzmu”, warsztaty z tyflopedagogiem i wiele innych niespodzianek.

A wszystko to w oparciu o propagowanie idei szacunku i równości wobec drugiego człowieka – bo każdy z nas jest równie ważny.

W dniach 21 i 22 marca w ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa zachęcaliśmy do założenia kolorowych skarpet, KONIECZNIE NIE DO PARY. Skarpety symbolizują niedopasowanie genotypowe osób z Zespołem Downa, a jednocześnie podkreślą akceptację, równość i ważność.

Wartościowa literatura, zwłaszcza dziecięca wspomaga rozwój, kształtuje światopogląd i ucząc – bawi.

Zachęcaliśmy do zaprzyjaźnienia się z serią „Bajek bez barier” (prawa autorskie: Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Niepełnosprawnościami „Światełko”), które można bezpłatnie pobrać w formie pliku pdf ze strony:

http://swiatelkodladzieci.pl/ (pod czarnym napisem „Bajki do pobrania”)

Ze względu na przypadające: „Światowy Dzień Zespołu Downa” (21.03) oraz „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu” (2.04) szczególnie polecamy opowiadania:

„Tajemnica znikających ciasteczek” Aleksandry Chmielewskiej http://swiatelkodladzieci.pl/.../Swiatelko_Zesp.Downa... oraz

„Czarodziejka” Joanny Chmielewskiej http://swiatelkodladzieci.pl/.../2015/05/Czarodziejka.pdf

Przyjęło się mawiać, że „Oczy są zwierciadłem duszy”. Niewątpliwie są one narządem cennego zmysłu jakim jest wzrok. O jego zaburzeniach a także sposobach dbania o niego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów „Widząc inaczej – świat oczami osób z niepełnosprawnością narządu wzroku” przeprowadzonych przez tyflopedagoga - Annę Palczewską.

Warsztaty odbyły się w formule zdalnej a zagościła na nich blisko trzydziestka uczestników.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Szkolna Społeczność Jedynki wzięła udział w akcji „Na niebiesko dla autyzmu”. Poprzez elementy ubioru, pomalowane lub namalowane dłonie oraz papierowe serca okazywaliśmy empatię i starania, by świat stawał się lepszym, mimo różnic.

W ramach szkolnego projektu ogłoszone zostały również konkursy – plastyczny i poetycko-literacki. Dziękujemy każdemu z Uczestników za wkład pracy i okazanie empatii drugiemu człowiekowi. Doceniając zaangażowanie oraz kierując się hasłem „Jesteśmy różni, lecz równie ważni” jury konkursowe  postanowiło przyznać wszystkim, którzy odważyli się przesłać swoje zgłoszenie – pierwsze miejsce. Laureatom składamy gratulacje.

Dziękujemy całej Społeczności Szkolnej oraz Przyjaciołom zaangażowanym w inicjatywę. Każdy gest, przeprowadzone zajęcia, odczytanie „Bajek bez barier”, stworzenie prac konkursowych oraz zdjęcia wykonane w ramach akcji to symbol otwartości wobec drugiego człowieka.